Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilikbireysel-insuranceb, emekliliğiniz için güvenli bir şekilde tasarruf yapmanızı ve bu tasarruflarınızı yatırıma dönüştürmenizi sağlayan özel bir sistemdir. Yatırımlarınızla elde ettiğiniz birikimi emeklilikte ister toplu para, ister emeklilik maaşı olarak almanızı sağlar.
Bireysel Emeklilik Sistemi sosyal güvenlik sistemine ek olarak ikinci bir emeklilik geliri sağlayan, fonların uzman özel portföy yönetim şirketleri tarafından yönetildiği bir sistemdir.
Bireysel Emeklilik Sistemi’ne medeni hakları kullanma ehliyetine sahip herkes katılabilir. Bireysel Emeklilik Sistemi dâhilinde emekliliğe hak kazanabilmek için en az 10 yıl sistemde kalınması ve 56 yaşının doldurulması yeterlidir.Nezdinde adınıza açılacak olan Bireysel Emeklilik Hesabına yapacağınız katkılar, tercih ettiğiniz emeklilik yatırım fonlarında, İş Portföy Yönetimi’nin profesyonel portföy yöneticileri tarafından değerlendirilir. Yapmanız gereken tek şey, Bireysel Emeklilik Hesabı’nın açılışı esnasında, katkılarınızın değerlendirileceği emeklilik yatırım fonlarını seçmek.
Devlet tarafından vergi avantajı ve devlet katkısı ile desteklenir. Sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir sistemdir. Bu sisteme katılım, sosyal güvenlik kuruluşlarından farklı olarak isteğe bağlıdır.